14 листопада — Всесвітній день боротьби з діабетом

 

На фотографії : Фредерік Бантінг і Чарльз Бест.

У 1921 році вчений-фізіолог Фредерік Бантінг і його асистент Чарльз Бест з Університету Торонто вперше в світі отримали інсулін і ввели його собаці з видаленою підшлунковою залозою. А вже в 1922 році Ф. Бантінг вперше в історії зробив ін’єкцію інсуліну 14-річному хлопчику, який помирав від цукрового діабету. Це був Леонард Томпсон — перша людина в світі, яку врятував інсулін. Нажаль, через 13 років лікування інсуліном, Леонард Томпсон помер, але його смерть не була пов’язана з діабетом, а з пневмонією, яку на той час не могли подолати через відсутність антибіотиків. Другою людиною, яка почала застосовувати інсулін для лікування діабету, була американка – Елізабет Госсетт, яка успішно прожила до 73 років, народила трьох дітей і все життя вела активну наукову і соціальну діяльність. За 58 років лікування інсуліном вона отримала 42 тисячі ін’єкцій інсуліну.

Не минуло й року після відкриття, як було розпочато виробництво інсуліну в промислових об’ємах. І в тому ж 1923 році Ф. Бантінгу і Дж. Маклеоду, в лабораторії якого було зроблено відкриття, було присуджено Нобелівську премію, яку вони добровільно поділили з Ч. Бестом і Дж. Колліпом, які також брали участь в роботі.

Ф.Бантінг продав патент на інсулін університету Торонто за символічну плату. В 1922 році датський фізіолог, лауреат Нобелівської премії (1920) Август Крог та його дружина Марія, яка сама страждала на діабет, під час поїздки по США дізналися про те, що канадськими вченими зроблено видатне відкриття, яке ознаменувало нову еру в лікуванні діабету. Подружжя відвідало професора Дж. Маклеода, який очолював кафедру в університеті Торонто, де був вперше отриманий інсулін. Професор Дж. Маклеод погодився передати їм права на виробництво інсуліну. Повернувшись на батьківщину в Данію, Август Крог вже наступного року спільно з доктором Гансом К. Хагедорном заснував компанію Nordisk Insulinlaboratorium, яка незабаром почала виробництво інсуліну для лікування цукрового діабету.

Всесвітній день боротьби з діабетом вперше було проведено в 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я для привернення уваги суспільства до проблеми збільшення захворюваності на діабет у всьому світі.

З 2007 року, Всесвітній день боротьби з діабетом під егідою ООН проводиться 14 листопада, в день народження Ф. Бантінга, вшановуючи його визначний внесок в лікування цукрового діабету.

Багато століть люди не знали засобів для боротьби з цією хворобою, і діагноз «цукровий діабет» не залишав хворому ніякої надії не тільки на одужання, але й на життя. Без інсуліну — гормону, що забезпечує засвоєння клітинами глюкози, організм людини існувати не може і приречений на повільне згасання.

Відкриття Фредеріка Бантінга і його колеги Чарльза Беста врятувало життя мільйонам людей. Завдяки інсуліну, хворі отримали надію і можливість тримати цукровий діабет під контролем.

На фотографії: Август Крог (1874–1949) та його дружина Марія (1874–1943) в 1922 р.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s